2017 különleges év iskolánk életében. 500 év távlatából meríthetünk erőt a reformáció értékeiből, és büszkén mondhatjuk, hogy 200 éve született általános iskolai tagintézményünk névadója, Arany János. Ezekre az évfordulókra gondolva szerveztük meg 2017. október 26-án (csütörtökön) valamint 27-én (pénteken) – a határon túli testvériskolák diákjainak, pedagógusainak részvételével – közösségépítő programjainkat.
Az általános iskolai tagintézményben az Arany-napok rendezvénysorozat keretében idéztük fel ezeket az évfordulókat. Felső tagozaton, az Arany János mellszobránál tartott megnyitó és koszorúzás után közös versmondás következett, amelynek különlegességét az adta, hogy diákjaink Arany János nevét formázva sorakoztak fel a Vásár utca felőli udvaron. A nap második felében versmondó verseny és – a költő születésére gondolva - 1817 m gyaloglás várt tanulóinkra. A kihívásokat, vetélkedést délután a könnyed szórakozás váltotta fel: „Meghalsz banya!” címmel az „Indul a bakterház” humoros színházi feldolgozását élvezhettük a Vigadóban. Ezután Újszállási Rácz Lajos könyvének bemutatójára került sor az Arany János utca 1. szám alatti épületben, majd ugyanitt a 20 éve újraindult református oktatást ünnepelve néhai lelkipásztorunkról, Nt. Lőrincz Gáspárról tantermet neveztünk el.
Az alsó tagozaton az 1-2. osztályosok Arany János életéről nézetek meg egy különleges, aktív táblás bemutatót, majd a másodikosok totót töltöttek ki. Az elsősök pedig osztályonként a városi könyvtárban kézművesedtek. Mindkét évfolyam osztályai egy rövid séta után a városháza előtt megkoszorúzták a költő szobrát. A 3-4. osztályosok nem kis dologra vállalkoztak csütörtökön: felkeresték a költő alma máterét, a Debreceni Református Kollégiumot, illetve megtekintették a Református Nagytemplomot.
Péntek kora délelőtt a reformáció jegyében mind az alsó, mind a felső tagozaton folytatódtak a versenyek: bibliai történetmondó verseny, Luther énekverseny, művészeti totó. A felső tagozaton a Kálvin utcai épületünk tornatermében a Tabulatúra énekegyüttes mutatta be a reformáció időszakának színes zenei palettáját. Délután záróünnepségen értékeltük az elmúlt két nap eseményeit.
A középiskolai intézményegységben csütörtökön hagyományos keretek között folyt a tanítás, ám pénteken ott is emlékeztek az 500 éve lezajlott reformációra. Délelőtt vetélkedőket szerveztek, illetve megtekintették a „Luther” c. rajzfilmet a Vigadóban.
Délután a könyvtárban az iskola egykori igazgatójára, Szeremley Barnára emlékeztek, a Szeremley család részvételével. Köszöntőt mondott Nt. Szilágyi Gábor elnök-lelkész úr, Tóth József főigazgató úr, és Szeremley Béla, az egykori igazgató unokája. De a múlt mellett a jövő reménységeire gondolva „Reformáció pentatlon” címmel sportversenyeket is szerveztek, melyen a versenyszámok az 1517-es számhoz kapcsolódtak.
Iskolánk vezetősége és nevelőtestülete kiemelten fontosnak tartotta, hogy legyenek olyan közös alkalmak, amelyek lehetőséget biztosítanak az alsó, felső és középiskolás diákoknak a találkozásra, az együttműködésre. A két nap rendezvényeit is ennek szellemében szerveztünk meg.
Legnagyobb ünnepi rendezvényünk, a pénteki kibocsátó istentisztelet volt. A kicsik (1-6. évf.) a Kálvin utcai épület tornatermében, míg a nagyok (7-12. évf.) a templomban adtak hálát Istennek a reformáció értékeiért és az elmúlt két nap programjaiért. Ezeken az alkalmakon fogadalmat tettek az elsős és kilencedikes diákjaink, illetve tanáraik. A kicsiknek tartott istentiszteletet az Abaújvári bábcsoport, a nagyoknál a Tabulatúra énekegyüttes tette színesebbé és ezáltal még ünnepibbé.
Diákjaink, vendégeink e két napsütéses őszi napon vetélkedtek, versenyeztek, nagy elődökre emlékeztek, múltat idéztek, de ami a legfontosabb: sok közös élménnyel gazdagodtak. Ha szívesen betekintenének ezekbe az emlékezetes pillanatokba, szeretettel ajánljuk korábbi cikkünket, amelyben gazdag fotógyűjtemény várja az olvasókat rendezvényeinkről.