A HAT-KP-1-2024/1-000191 pályázat keretén belül a Móricz Zsigmond Református Kollégium Arany János Általános Iskola Tagintézményének 46 fő hetedikes tanulója és 5 fő kísérő vehetett részt Határtalanul utazáson 2025. június 2-7. között. Az idei téma „Barangolások Erdélyben Rákóczi és a kémia nyomában” volt. Az utazás során egy éjszaka Torockón, majd a többi napon testvértelepülésünkön, a barcasági Négyfaluban volt a szálláshelyünk, és ezen települések szűkebb és tágabb környezetét ismertük meg a kiválasztott tematika alapján. Utazásunk a Magyar Kormány támogatásával, a Bethlen Gábor Alapkezelő döntése alapján 6 468 800 Ft támogatásban részesült.
A program előkészítő órával kezdődött május 28-án. Itt a program és a magyarlakta határon túli terület ismertetésén túl kiosztottuk, hogy a résztvevők közül ki melyik állomásunk történetéből készül fel kiselőadással.
Odaúton betértünk Nagyszalontára Arany János szülőházához és köztéri szobrához, majd Tordán hallottunk a vallásszabadságot szabályozó korszakalkotó törvényalkotásról, a só bányászatáról. A sóbányát is megtekintettük. Nagyenyeden a kuruc diákok emlékművénél is leróttuk kegyeletünket, valamint a református kollégium évszázados falai közé is betértünk. Torockóra érve a világörökség részét képező faluközpontot is megcsodáltuk.
A kolozsvári gyógyszerészeti múzeum csak kedden tudott fogadni minket, így a napot itt kezdtük érdekfeszítő idegenvezetéssel, kiegészítve a Mátyás emlékmű és a Szent Mihály templom meglátogatásával. Marosvásárhelyen a szépen parkosított várban tettünk sétát. Az árvíz sújtotta sóvidéken áthaladva láthattuk a kezdődő helyreállítás során folyó küzdelmet. Korond előtt sajnos a busz műszaki hibája miatt várakozni kellett, csak keveset időztünk a településen, cserebusszal indultunk Négyfaluba. Így ebből a napból Szejkefürdő és Székelyudvarhely kimaradt.
Szerda délelőtt a Zajzoni Rab István Középiskola tanulóival közös elméleti és sportvetélkedőkön vettünk részt. Különös jelentőséggel bírt, hogy épp a Nemzeti Összetartozás napján sikerült a közös programot megszervezni. Így az előzetes felkészülés során a vendégek Trianon és máig ható következményeinek történetét dolgozták fel a történelem, a zene és a sport szemszögéből, míg a helyi diákok a kisebbségi lét mai körülményeit mutatták be egy-egy prezentáció segítségével.
Az elméleti és a pünkösdi királyválasztó ügyességi vetélkedő során a csapatok tagjai a két iskolából vegyesen kerültek ki. Az ügyességi vetélkedő után a helyi jellegű pityókatokány elfogyasztása és az eredményhirdetés következett. A jutalom a Nagykun Rizs Zrt. rizsből készült finomságaiból került ki. Délután Zágonba utaztunk a Rákóczi emlékek, majd Kovásznára a kémia nyomában.
Kisújszállási és négyfalusi tanulók és kísérők a közös program után a Zajzoni Rab István Középiskola udvarán. |
Június 5-én Alsócsernátonban a Haszmann Pál Múzeumban pillanthattunk be (a szabadtéri néprajzi múzeum által), miként éltek a magyarok az előző századokban, és megnéztük, kipróbáltuk az ipari forradalom milyen gépekkel segítette a parasztság életét. Speciális kutatómunkával egybekötött tárlatvezetésen vettünk részt D. Haszmann Orsolya igazgató vezetésével. Gyalogtúrával értük el az esztenát, ahol a juhok fejését, gondozását tanulmányoztuk, találkozva helyi gazdákkal. Majd a ma is az évszázados hagyományok nyomán vezetett családi gazdaságot ismertük meg Haszmann Lajos kalauzolásával. Kézdivásárhelyen Gábor áron emléke előtt tisztelegtünk. Majd a második nap busz hiba miatt kimaradt Nyerges-tetői emlékoszlop ápolás, és a csata történetének, a székely hősiesség megismerésének felemelő pillanatai jöttek. Az előző napi gyalogtúra után „laza séta” volt a Per-kői látogatás.
Pénteken a Szent Anna tó mellett szakszerű idegenvezetéssel ismertük meg a Tőzegmoha lápot, valamint túráztunk és ki is próbáltuk a Torjai Büdös Barlang élettani hatását néhány percre. Délután a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumot látogattuk meg.
Hazafelé a második nap kimaradt programok közül bepótoltuk a szejkefürdői Mini Erdély Park meglátogatását. Itt meg tudtuk mutatni Gyulafehérvár makettjét is (ahová így nem tértünk be idő hiányában hazafelé). Valamint Orbán Balázs síremlékéhez is eljutottunk, szót ejtve a Székelyföld Leírása korszakos munkájáról és életművének egyéb fontos eredményeiről. Segesvárra is betértünk Petőfi emlékét keresve, és a középkori vár hangulatát idézve. Ritkán jutunk el ekkora létszámmal az aradi emlékműhöz. Hazafelé itt is el tudtuk helyezni a megemlékezés koszorúját vértanúink emlékhelyén.
Az értékelő órán június 11-én az út tartalmi elemeiről, és arról is beszélgettünk, ki hogyan érezte magát. Gondolatfa segítségével felelevenítettük és rendszereztük a programhoz köthető élményeket, gondolatokat, érzéseket. Örömünkre szolgált, hogy olyan helyekre kalauzolhattuk el a tanulókat, ahová ritkán jutnak el a mi lakóhelyünkről, és testközelből tapasztalhatták elődeink és a ma ott élők hazaszeretetét, kiemelve a Rákóczi-korszak emlékeit. Kiemeltük már a hét folyamán is, hogy a tankönyveink lapjain olvasható ismereteket testközelből tudtuk gazdagítani, ezévben főleg a kémia és a történelem terén.
Nagy Lajos
a csoport vezetője